Tarihi Basmane Lokmacısı

Lokmacılık tarihimiz 1930’a dayanmaktadır

İzmir Lokması’nın adı, lokmanın en güzel ve lezzetli halini İzmirlilerin yapmasına dayanmaktadır.Bizler de 90 yıldır lokmacılıkla uğraşmaktayız. Öztapacı ailesi olarak İzmir’e göç ettikten sonra lokmacılık mesleğimiz 1930 yılında başlıyor. Uşakizadeler, Kapanizadeler gibi İzmir’de köşkleri olan zengin ailelere özel günlerde, kandillerde, mevlütlerde lokma dökmeye başlıyor.

null

Lokmanın Tarihi

Lokma kültürü tarihi  9. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. 

Evliya Çelebi eserinde , İstanbul Esnaf Ocakları’nı anlatırken lokmacı esnaflarından da uzun uzun söz eder. O zamanlarda bile her milletten fazlaca lokmacılık işiyle uğraşan insanlar vardır. Ahmet Cavit Bey’in 15. Yüzyılda yazdığı Tercüme’ye göre de, Türklerin lokmacılık kökeni Doğu Türkistan’a kadar uzanmaktadır. Doğu Türkistan imparatoru Buğra Bey düzenlenen törenlerde özel olarak yaptırdığı ıslak hamurları kızgın yağın içinde pişirtirip Çin’de bile ihraç ettikleri pekmezleri üzerine döküp yemelerini buyuruyormuş.

Meşhur İzmir Lokmacısı

En özel günlerinizde sizlerleyiz

Bu güzel mirası bize bırakan Hacı Refik Öztapacı (babamız) Basmane semtinde ilk önce lokma ve helva ile başladığı bu mesleğe kadayıf ardından aşure, baklava, revani, tulumba, gibi tatlılarla işi devam ettirmiş. Fakat hiçbir zaman lokma ve helva işini bırakmamıştır.Asıl uzmanlık alanımız lokma ve helvadır. Bizlerde oğulları Mehmet ve İbrahim ÖZTAPACI, 3. Nesil olan torunları ile bu mesleği en iyi hizmet anlayışı ile devam ettiriyoruz. TARİHİ BASMANE LOKMACISI olarak bizler, daha geniş bir kapsamla, daha iyi bir hizmet verebilmek amacındayız. Daha rahat çalışmak, en hijyenik ortamı, en hızlı hizmeti sağlamak, insanlara daha kolay ulaşabilmek adına 90 yıllık tecrübemizle lokma, helva, aşure, tulumba tatlısı, burma, revani, güllaç ve kadayıf gibi tatlılarımızla Gıda Çarşısı (Fabrika Satış) ve Karşıyaka’ da (şube) yerimizi aldık. İzmir’in her köşesine hizmetimizi sunmaktayız. Özel, mübarek günlerde, mevlüt ve kandillerde, düğünler de cenazelerde, hayırlarınızda da, ölmüşlerinizin 7’sinde, 40’ında,52’sinde her zaman hizmetimizi sağlamaktayız.
İzmir insanı, sıcaktır samimidir, birbirine destek çıkar. Lokma olsun, helva olsun gönül birliği sağlar, hiç tanımadığınız insanların, dualarını alırsınız. Kimi insanlar vardır ki komşularıyla bile mselamlaşmaz, ama bu manevi ortaklık öyle bir ortam sağlar ki, insanlar birbirleriyle tanışır, sohbet eder, iyi dilekler de bulunur.

TARİHİ BASMANE LOKMACISI

olarak bizlere her zaman ulaşabilirsiniz, her türlü organizasyonlarınızda, hayırlarınızda, en kaliteli, temiz sunumlarımızla 90 yıllık tecrübemizle
layığını yerine getirmek adına buradayız.

Özel Tariflerimizle Hizmetinizdeyiz